Що таке система АСООП? Як функціонує та мета її впровадження?
Автоматизована система обліку оплати проїзду (АСООП) – програмно-технічний комплекс, призначений для здійснення обліку даних транспортних послуг за допомогою електронного квитка.
Виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення впровадити АСООП з метою покращення якості надання послуг у міському пасажирському транспорті, зменшення кількості використання готівкового розрахунку пасажирами за транспортні перевезення, забезпечення обліку фактично наданих послуг з перевезення, у тому числі пільгових категорій пасажирів, отримання повної, достовірної та деталізованої інформації про надані транспортні послуги для вирішення задач аналізу, планування пасажирських перевезень та обгрунтованості тарифів на перевезення .
Мета впровадження АСООП:
- Вдосконалення практичної та економічної ефективності функціонування транспортного забезпечення у Чернівецькій громаді.
- Автоматизація процесу оплати за проїзд, що дозволить зменшити кількість зловживань з боку обслуговуючого персоналу та пасажирів, а саме: здійснюватиме облік кількості перевезень пасажирів, отримання точних даних про пасажиропотік, чисельність перевезених пільгових категорій пасажирів (у тому числі про кількість здійснених ними поїздок).
- Забезпечення нормативних вимог щодо комфорту та безпеки транспортних перевезень осіб з інвалідністю, покращення якості надання транспортних перевезень та транспортного обслуговування мешканців та гостей Чернівецької громаді.
Результатом запровадження АСООП стане реструктуризація системи міських пасажирських перевезень через зміну поточної ресурсовитратної та неефективної системи продажу квитків на АСООП, яка об’єднає існуючих приватних та комунальних перевізників під однією системою продажу квитків, надаючи їм рівні комерційні умови у забезпеченні послугами пасажирів.
Функціонал системи АСООП включає управління інформацією: про реєстрації поїздок, баланси транспортних карт, поповнення та списання транспортних одиниць.
АСООП передбачає можливість реєстрації оплати проїзду пасажирами за допомогою електронного квитка будь-якого з наявних типів, в тому числі транспортною картою “Громадською” ,“Студентською”, “Учнівською”, “Пільговою”, «Денний квиток», через QR-код, безконтактною банківською карткою або пристроєм з NFC-технологією. Всі пристрої підтримуються EMV картами.
АСООП надає можливість здійснення реєстрації (оплати) проїзду такими носіями:
- Транспортна картка: «Громадська», «Студентська», «Учнівська», «Пільгова», «Денний квиток» та інші встановлені види.
- Разовий квиток ( електронний за допомогою QR-коду).
- Мобільний додаток (EasyPay).
- Банківська карта (або смартфоном за допомогою NFC).
Функції захисту АСООП:
АСООП забезпечує такі функції захисту:
- використання захищених каналів зв’язку, безпечне керування даними, шляхи оплати і встановлення тарифів та видів оплати проїзду за допомогою використання спеціальних ключів шифрування;
- розміщення всіх даних у хмарному Дата-центрі з сертифікатом захисту інформації ISO 27001;
- резервування даних з можливістю їх аварійного відновлення;
- функція захисту використовує найбільш безпечні технології АСООП;
- використання модулів безпеки доступу (SAM);
- запобігання використання неавторизованих шляхів оплати і сервісних карток в АСООП;
- надання комплексних звітів та відстеження транзакцій за допомогою журналів обліку та журналів, які містять дані про всі валідації та транзакції пасажирів, операції з продажу, перевірки контролерами, реєстрації початку та закінчення зміни водія, системного адміністратора;
- все обладнання для Пасажирів і персоналу повинно відповідати передовим стандартам охорони здоров’я та безпеки життєдіяльності. АСООП повинна відповідати вимогам українського законодавства з охорони здоров’я та безпеки життєдіяльності;
- в АСООП використовуються програми для запобігання доступу, моніторингу, розпізнавання і визначення атак на систему неавторизованими особами (неавторизований доступ, завантаження фальсифікованих даних тощо).