ЧТУ –  одне з найстаріших підприємств міського електротранспорту України.

ЧТУ – одне з найстаріших підприємств міського електротранспорту України.

У липні цього року Чернівці відзначатимуть 125-ть років міському електротранспорту.

До цієї дати щосуботи публікуватимемо цікаві історії з його становлення та функціонуваня.

➡️Перший трамвай у місті почав курсувати в 1897 році по єдиній одноколійній лінії, яка потім була подвоєна.
У 1933 році на допомогу трамваю прийшов автобус, а в 1939 році, найбільш завантажена автобусна лінія, була електрифікована. З цього часу пішли тролейбуси.

У 1966-67 роках через зношеність колій та вагонів, трамвайне господарство було ліквідоване і єдину трамвайну лінію замінив тролейбус. З тих пір і до наших днів тролейбус є головним видом громадського транспорту в місті, а самі Чернівці – одним із “тролейбусних” міст України.
Чернівецьке тролейбусне управління – одне з найстаріших підприємств електротранспорту України.

➡️…Перший проект прокладання трамвайної лінії в Чернівцях з’явився у 1872 році. Відтак було ще багато різних проектів, які так і не втілилися в життя. І аж через 25 років, у 1897 році, у Чернівцях пішов перший трамвай.
У 1895 році, після відповідного конкурсу, для влаштування електричного трамвая і освітлення, міська рада надала перевагу німецькій фірмі “Електричне товариство Шукерт” з Нюрнберга, Баварія. Були відведені земельні ділянки для електростанції на теперішній вулиці Л. Українки, та трамвайного депо на вул. Садовій (зараз тут міська автостанція).

18 липня 1897 року о 12 годині дня в місті почалася святкова церемонія відкриття трамвайного руху. Від депо, з району парку ім. Шевченка, до Прута пішли святково прикрашені вагони, в яких знаходились лише офіційні особи, серед них бургомістр Чернівців Антон Кохановский.
Про подробиці церемонії в газетах не повідомлялось, оскільки магістрат заборонив журналістам висвітлювати їх в місцевій пресі. Після проїзду офіційних осіб почалося перевезення публіки. Вагони до 11 години вечора ходили битком набиті пасажирами.
Спочатку трамваї були переповнені людьми – чернівчани катались і освоювали новий вид транспорту.


*(Підготовлено за матеріалами книги
С. Тархова «Історія міськелектротранспорту Чернівців»).
(Фото 1897-98 років. Світлини з колекції Едварда Туркевича).